Z lavičky na záchytku
Běžná noční obchůzka z úterý na středu Americkou třídou se pro strážníky služebny Střed změnila v zásah, který mohl mít úplně jiný konec. Na lavičce si všimli muže, který se třásl zimou. Když k němu přistoupili a probudili ho, bylo hned jasné, že se předtím dost posilnil alkoholem. Dechová zkouška ukázala 2,25 promile.
Hlídka se snažila s mužem domluvit, jak by se mohl bezpečně dostat domů. Nabízela mu různé možnosti – od taxíku až po noční spoj. Strážníci chtěli zabránit tomu, aby muž noc přečkal venku, kde mu hrozilo prochladnutí, jenže i přes opakované vysvětlení mu to bylo jedno a všechny návrhy odmítal.
Protože nekontroloval své chování a bezprostředně ohrožoval vlastní život a zdraví, rozhodli strážníci o jeho převozu k vystřízlivění do protialkoholní záchytné stanice. S touto informací se ale muž nechtěl smířit. Z lavičky začal vstávat, šermoval jim rukama před obličejem a reagoval agresivně, přičemž se nevyhnul ani urážkám a vulgaritám vůči hlídce. Na opakované výzvy přitom nereagoval.
Situace nakonec vyústila v použití donucovacích prostředků a nasazení pout poté, co muž v afektu udeřil strážníka, jenž se ho pokoušel od sebe odstrčit. Zbytek noci tak dvacetiletý muž přece jen strávil na záchytce. Podezřením z jím spáchaných přestupků proti veřejnému pořádku se bude zabývat věcně a místně příslušný správní orgán.